Kto może starać się o dozór elektroniczny?

Kto może starać się o dozór elektroniczny?

W 2005 roku w Polsce wprowadzono system dozoru elektronicznego. Pozwala on na odbycie kary pozbawienia wolności we własnym domu. Jest to szansa uniknięcia pobytu w zakładzie karnym i jednocześnie pozwala na utrzymanie zatrudnienia oraz stałego kontaktu z najbliższymi. Skazany przebywa we własnym domu z elektroniczną opaską, dzięki której kontroluje się miejsce pobytu skazanego.

Od 31 marca 2020 roku o dozór elektroniczny mogą starać się osoby skazane na karę pozbawienia wolności w wymiarze nie większym niż 1 rok i 6 miesięcy. Niestety dłuższy wyrok skazany musi odbyć w zakładzie karnym. O zastosowaniu dozoru elektronicznego decyduje Sąd Okręgowy w miejscu zamieszkania skazanego na jego wniosek. Biorąc pod uwagę procedurę przyznawania dozoru elektronicznego najważniejsze jest kompleksowe i prawidłowego sporządzenie wniosku do Sądu. Wniosek musi udowadniać, że spełnione zostały wszystkie warunki pozwalające na udzielenie skazanemu dozoru elektronicznego, jak również przekonać Sąd, że pobyt w zakładzie karnym nie jest koniecznym do resocjalizacji skazanego.

Harmonogram wyjść, zgody domowników oraz dokumenty dotyczące zatrudnienia to tylko niektóre dokumenty, które muszą być złożone wraz z wnioskiem. Następnie należy przygotować się na posiedzenie w Sądzie i pytania Sądu lub prokuratora.

Dozór elektroniczny jest w dalszym ciągu formą wykonania kary pozbawienia wolności. Skazany może wychodzić z domu tylko w określonym czasie i z określonego powodu (m.in. w celach zawodowych czy zrobienia zakupów). Wyjścia skazanego są monitorowane. Niezależnie od niedogodności skazany może w dalszym ciągu wykonywać pracę, wychowywać dzieci oraz przebywać z najbliższymi.

Wniosek o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego nie podlega opłacie, późniejsze odbywanie również nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Bezcenny jest natomiast czas, który skazany może spędzić wraz z rodziną. Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę udzielonych dozorów elektronicznych warto sprawdzić czy spełnione zostały warunki i starać się o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego.

Potrzebujesz pomocy?
Nie zwlekaj, zadzwoń, zapytaj!

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij