Kiedy kończy się małżeństwo?

Kiedy kończy się małżeństwo?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest łatwe. Nieważne czy mówimy o sferze emocjonalnej i uczuciowej czy o sferze prawnej. Emocjonalne zakończenia związku nie zawsze pokrywa się z rozstaniem w rozumieniu prawnym.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że zupełny rozpad pożycia małżeńskiego ma miejsce gdy między małżonkami ustaje więź gospodarcza (wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, wspólny budżet), fizyczna (kontakty intymne) i emocjonalna (uczucie miłości między małżonkami). Do Sądu należy obowiązek ustalenia kiedy między małżonkami doszło do ustania powyższych więzi, a tym samym zakończyło się małżeństwo. Tylko ustalenie, że małżeństwo zupełnie ustało pozwoli na orzeczenie rozwodu małżonków.

Od razu pojawia się pytanie ile po rozstaniu można wnieść pozew o rozwód? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, gdyż każda sprawa jest indywidualna. Nie każde rozstanie wygląda tak samo. Warto jednak sięgnąć do orzeczeń dotychczas wydanych. Starsze orzeczenia mówią nawet o kilku latach od rozstania, nowsze jednak orzecznictwo odnosi się do okresu rozstania kilkumiesięcznego. Podejmując decyzję o wszczęciu sprawy rozwodowej warto zawsze uwzględnić fakt, iż aktualnie na pierwszą rozprawę rozwodową czeka się nawet 4 – 5 miesięcy.

Sąd rozwodowy nie rozpatruje tylko warunku pozwalające na rozwód, ale również czy nie występują przeszkody w orzeczeniu rozwodu. Polskie prawo przewiduje trzy sytuacje, gdy Sąd nie orzeknie rozwodu: gdy ucierpiałoby dobro małoletniego dziecka małżonków, gdyby było to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, albo gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa.

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest łatwa i nie powinna być podjęta w emocjach czy pośpiesznie. Warto również wiedzieć czego możemy się spodziewać w Sądzie oraz już po samym rozwodzie.

 

Zobacz jak może pomóc adwokat, gdy chodzi o prawo rodzinne i rozwody.

 

Potrzebujesz pomocy?
Nie zwlekaj, zadzwoń, zapytaj!

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij