Jak założyć spółką z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością staje się najbardziej popularną formą prowadzenia działalności. Spółka jednoosobowa lub wraz z wspólnikami pozwala na dostosowania formy prowadzenia spółki do potrzeb przedsiębiorcy. W Polsce średnio co kwartał przybywa około 10 000 nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wiele osób w dalszym ciągu uważa, że założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiążę się z długimi procedurami oraz wysokimi kosztami. Z pomocą doświadczonego adwokata założenie spółki nie musi być problematyczne. Pierwszym krokiem oczywiście jest sporządzenie umowy spółki. W niej należy zawrzeć wszystkie zasady i warunki, na której ma działać spółka. Ważne, aby umowa spółki w sposób szczegółowy regulowana prawa, ale i obowiązku wspólników. Dopasowana umowa pozwoli w przyszłości uniknąć wątpliwości i sporów między wspólnikami. Umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Następnie pozostaje zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz sporządzenie dalszych dokumentów rejestrowych (m. in. lista wspólników, oświadczenie o wyrażeniu zgody na powołanie do Zarządu spółki). W dobie nowoczesnych rozwiązań również rejestrację spółki można dokonać nie wychodząc z domu. Potrzebny jest do tego podpis kwalifikowany lub Profil Zaufany oraz konto na platformie System S24.
Rejestracja spółki w tradycyjnie formie wiąże się z opłatami sądowymi w łącznej kwocie 600 zł, natomiast rejestracja on-line to koszt opłat sądowych w łącznej kwocie 350 zł.
Co ważne – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może działań już od momentu podpisania umowy spółki. Nie jest koniecznym oczekiwanie na jej rejestrację. W okresie do wpisania spółki do KRS należy do nazwy spółki dodawać dopisek „w organizacji”. Należy również pamiętać, że mamy tylko sześć miesięcy na zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców.