Jak założyć spółką z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak założyć spółką z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością staje się najbardziej popularną formą prowadzenia działalności. Spółka jednoosobowa lub wraz z wspólnikami pozwala na dostosowania formy prowadzenia spółki do potrzeb przedsiębiorcy. W Polsce średnio co kwartał przybywa około 10 000 nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wiele osób w dalszym ciągu uważa, że założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiążę się z długimi procedurami oraz wysokimi kosztami. Z pomocą doświadczonego adwokata założenie spółki nie musi być problematyczne. Pierwszym krokiem oczywiście jest sporządzenie umowy spółki. W niej należy zawrzeć wszystkie zasady i warunki, na której ma działać spółka. Ważne, aby umowa spółki w sposób szczegółowy regulowana prawa, ale i obowiązku wspólników. Dopasowana umowa pozwoli w przyszłości uniknąć wątpliwości i sporów między wspólnikami. Umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Następnie pozostaje zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz sporządzenie dalszych dokumentów rejestrowych (m. in. lista wspólników, oświadczenie o wyrażeniu zgody na powołanie do Zarządu spółki). W dobie nowoczesnych rozwiązań również rejestrację spółki można dokonać nie wychodząc z domu. Potrzebny jest do tego podpis kwalifikowany lub Profil Zaufany oraz konto na platformie System S24.

Rejestracja spółki w tradycyjnie formie wiąże się z opłatami sądowymi w łącznej kwocie 600 zł, natomiast rejestracja on-line to koszt opłat sądowych w łącznej kwocie 350 zł.

Co ważne – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może działań już od momentu podpisania umowy spółki. Nie jest koniecznym oczekiwanie na jej rejestrację. W okresie do wpisania spółki do KRS należy do nazwy spółki dodawać dopisek „w organizacji”. Należy również pamiętać, że mamy tylko sześć miesięcy na zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców.

Potrzebujesz pomocy?
Nie zwlekaj, zadzwoń, zapytaj!

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij