Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

W pierwszym kwartale 2020 roku w Polsce ogłoszono 2071 upadłości konsumenckiej. W Polsce coraz częściej osoby w problemach finansowych wnioskują o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to rozwiązanie dla osób, które z powodu różnych zawirowań życiowych, popadły w zadłużenie, z którego nie są w stanie samodzielnie wyjść.

Upadłość konsumencka jest procedura oddłużenia osób, które wpadły w stan niewypłacalności. Jeżeli upaść może spółka prawa handlowego, uprawnienie to zostało również przyznane osobie fizycznej. O stanie niewypłacalności mówimy wtedy, gdy osoba nie jest w stanie płacić wymagalnych swoich zobowiązań. Wymagalne zobowiązania to takie, których termin płatności już nastał, a zobowiązania nie zostały zapłacone.

Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej w Polsce są stopniowo liberalizowane. Ostatnia nowelizacja została wprowadzona w życie w marcu 2020 roku. Jej celem i założeniem jest objęciem możliwością uzyskania upadłości konsumenckiej coraz większej liczby osób w trudnej sytuacji życiowej.

Pierwszym krokiem jest ustalenie listy wierzycieli oraz sumy zaległości. Biorąc pod uwagę posiadane doświadczenie w takich sprawach wiem, że nierzadko jest to najtrudniejszy krok do oddłużenia. Sprzedaż zadłużenia, firmy windykacyjne oraz wezwania do zapłaty za każdym razem z inną kwotą nie ułatwiają zadania. Zadanie trudne, ale nie niemożliwe. Następnie zostaje wypełnienie wniosku o ogłoszenie upadłości i opowiedzenie o przyczynach złej sytuacji finansowej. Ważne jest aby w sposób dokładny i skrupulatny wypełnić wniosek. Jego celem jest przekonanie Sądu, że w stan niewypłacalności dłużnik nie wprowadził się sam i z własnej winy. Sąd może mieć dodatkowe pytania i zobowiązać do dalszych wyjaśnień.

Ogłoszenie upadłości to nie koniec procedury. Następnie sprawa trafia do syndyka masy upadłości, którego zadaniem jest spieniężenie majątku dłużnika. Brak majątku nie jest przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Po czynnościach syndyka sprawa wraca do Sądu, który decyduje o warunkach umorzenia zobowiązań.

Procedura upadłości konsumenckiej nie jest łatwa, jednak warto walczyć o szansę na nowe życie bez długów.

 

Sprawdź jak może pomóc kancelaria prawna, gdy chodzi o upadłość konsumencką.

 

Potrzebujesz pomocy?
Nie zwlekaj, zadzwoń, zapytaj!

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij